App'Lite Apple Bar packs in Classic and Berry Mix

Semers · Riga

Snacks made of baked apples

App’Lite bars, meringues and desserts, and Blum Baker’s flourless apple cakes. No added sugar. The ingredients and the storage conditions are on every product’s page.

Delivery across EuropeFree over €20; Omniva lockers in the Baltics €3.90
Ships from RigaIn 1–2 business days
Secure paymentOn a protected payment page
Prices include VATAnd every product shows its price per 100 g
BestsellerApp'Lite Apple Bar Classic pack in turquoise: 99% baked apples, no flour, gluten free, hand made, no sugar added

Apple Bar

App'Lite · 35 g

99% baked apples. That’s the whole idea.

€1.40
€4.00 per 100 g
Blum Baker's Flourless Original Apple Cake wrapper, 50 g, no sugar added

Flourless Apple Cake

Blum Baker's · 50 g

Apple cake with no flour and no sugar added.

€1.99
€3.98 per 100 g
NewGreen tub of App'Lite Classic baked apple dessert meringues, marked 3 kcal per piece

Apple Meringue

App'Lite · 35 g

Crispy, airy, and no sugar added.

€2.80
€8.00 per 100 g
Green box of App'Lite Baked Apple Dessert Classic: 99% baked apples, no sugar added, no flour, gluten free

App'Lite Dessert

App'Lite · 50 g

Apple pie filling, without the pie.

€2.50
€5.00 per 100 g

What’s inside

Apples and egg white

That is how the classic flavours are made. The others add only what their name says: berries or cinnamon.

  • 99% baked apples

    In App’Lite bars, meringues and desserts, as the pack says.

  • 1 allergen

    Egg white. On every product page it is set in bold in the ingredients.

  • 0 added sugar

    We add no sugar. The fruit’s own sugars are in there, as in any fruit.